سنگ گرانیت
جولای 15, 2020
سنگ تراورتن
جولای 17, 2020

سنگ مرمر

 
 

 

انیکس نام تجاری سنگی آهکی می باشد که به آن در اصطلاح سنگ مرمرگویند،نام آن به معنی درخشان است که ریشه یونانی(marmoros)دارد.ونوعی سنگ آهکی می باشد که ازگذشته‌های دورمورد توجه مصرف کنندها بوده است با توجه به صیقل پذیری‌آن،سنگ مرمردارای تنوع رنگ بسار بالا می‌باشد این کانی‌ها صیقل پذیری خوبی دارن شفافودرخشنده وجذاب می باشد.سنگ مرمر به روش های مختلفی برش زده می شود.یکی ازنکات مهم سنگ مرمر که ازسالیان دورمورد توجه قراردارد درخش پذیری‌این سنگ است که دربرابر نورخورشید کدرمی‌شود ونباید درمعرض نور مستقیم قرارگیرد.درتصوربرخی ها که فکر میکنند ای نوع سنگ تنها به رنگ سفید موجود هست ورگه های آن باعث تنوع آن میشود.علاوه بررنگ سفید وروشن رنگ های دیگری مانند سبز، آبی، عسلی، صورتی هم موجود هست که بستگی به معدن آن دارد.نوعی ازاین نوع سنگ به اسم تراونیکس می‌باشد ترکیبی ازتراورتن ومرمردراین نوع سنگ فقط قسمتی از سنگ که مرمر می‌باشد نوررا عبورمی‌دهد،زیبایی این نوع سنگ دردکوراسیون داخلی که رنگ وتنوع وزییبایی حرف آخررامیزد مورد استفاده قرارمی‌گیرد.یکی ازرنگ‌های زیبا وخاص سنگ مرم،رنگ سبزآن هست که دراماکن مذهبی درکشورهای اسلامی مورد استفاده قرار میگیرد،رنگ آن به علت وجود ترکیب آهک با منیزیم موجود در نوعی ماده به نام دولومی درسنگ مرمرهست.رنگ قرمزسنگ به دلیل وجود ماده به نام اکسید آهن دی‌هیدراته می‌باشد واملاحی دیگری مانند آلومنیم،منیزیم، و برخی املاح دیگر باعث رنگی شدن آن می‌شود برخی ازنوع سنگ ها درون خود رگه دارند . برخی راه راه و برخی موج داروحالت خالدارمی‌باشد.

خصوصیات برجسته سنگ مرمر

 1. حلالیت
 2. مقاومت
 3. سختی
 4. قدرت
 5. رنگ وبافت
 6. سنگ مرمر گاهی اوقات میزبان برخی سنگهای گران قیمت است که دردل آن یافت میشود مانند،اسپینل(spinel)، کوراندوم(corundum) ویاقوت(ruby)
 7. مرمردربرابرحرارت مقاوم است وگرما وانرژی را به سرعت جذب نمی کند به همین دلیل برای مناطق گرم وخشک بسیار مناسب است.
 8. این متریال ضد آلرژی است وگرد وغباردر خود نگه نمی‌دارد.

چند نمونه ازمعادن سنگ مرمردرداخل کشورعبارت است از:

1. مرمرصورتی نقده
2. مرمرسبزشاهین دژ
3. مرمرسبزآب باریک آذرشهر
4. مرمرسبزعباس آباد
5. مرمرجوشقان اصفهان
6. مرمرخلج خراسان
7. مرمرپرتقالی کاشمر
8. مرمراسفند کرمان
9. مرمرده ستم بم ومرمرمحلات واستان فارس

کاربرد سنگ مرمر:

مجسمه سازی:با توجه به براقیت وشفافیت سنگ مرمر دراین نوع هنرکاربرد زیادی دارد.صاف بودن وتراشآسان سنگ آن را به یکی ازگزینه های اصلی این هنربه شمارمی رود.
ساختمان سازی،طراحی داخلی وبیرونی:این نوع سنگ از زمان قدیم به عنوان سنگ خدایان و پادشاهان شناخته شده است.ازجمله بنای زیبا وتاریخی تاج محل‌که‌درگنبد و برج‌های‌آن استفاده شده است.در صنعت ساختمان سازی به علت ظاهرزیبایی که این نوع سنگ در طرح ورنگ های مختلف و شفافیت وصیقلی بودن آن،ساخت دیوار های داخلی و بیرونی ،
پوشش کف ودکوراسیون،پله ها وسنگ فرش ازاین نوع سنگ استفاده نمود.

معایب سنگ مرمر:

 1. سنک مرمرازدسته سنگ‌های متخلخل ونرم است وبه راحتی دربرابرمواد اسیدی واکنش نشان میدهد ودچارخوردگی گی میشود.
 2. سنگ مرم ازمقاومت بالایی در برابرخراش وساییدگی برخوردارنیست.
 3. هزینه بالا:سنگ مرمر یکی از گران ترین کف پوش‌ها هست وهمگان قابلیت خریداری و استفاده آن را ندارند.
 4. سطح سروصیقلی آن: بعدازاینکه این نوع سنگ فراوری وپولیش داده می شود،اصطحکاک آن تاحد ملاحضه‌ای‌کم می‌شود وخطرلغزش وسرخوردن بالامیرود به خصوص درجاهایی که مرطوب باشد وروی آن آب بریزن.

قیمت سنگ مرمر

 1. از جمله موارد مهم و تاثیر گذاربرقیمت سنگ مرمرمی توان به کیفیت سنگ،رنگ، طرح، قطروابعاد ونوع فراوری و سورت بندی دقیق اشاره نمود .
 2. سورت بندی:این نوع سنگ پس از برش کاری وساب زنی سورت بندی می شود.برای مثال سنگ های اسلبی که بوچ مچ هست قیمت بالاتری دارد.
 3. رنگ وطرح متفاوت:هرچقدررنگ سنگ مرمریکدست وخاص باشد قیمت آن نیز بالاتر است.
 4. ابعاد سنگ:هرچقدرسایزسنگ بزرگتروضخامت بیشتری داشته باشد قیمت سنگ نیز بالاترخواهد بود.
 5. نوع فراوری: استفاده مواداپوکسی یا رزین، نوع برش و دقت درگونیا بودن،میزان ساب وپولیش،نوع بسته بندی وحمل و نقل تاثیرزیادی درقیمت این نوع سنگ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =